دکتر تز
آزمون دکتری چیست و چگونه برای آزمون مصاحبه دکتری آمادگی داشته باشیم ؟ | تلفن مشاوره 09199631325 و 09353132500 می باشد (پایان نامه و مقاله)

آزمون دکتری چیست و چگونه برای آزمون مصاحبه دکتری آمادگی داشته باشیم ؟

آزمون دکتری چیست و چگونه برای آزمون مصاحبه دکتری آمادگی داشته باشیم ؟

آزمون دکتری چیست و چگونه برای آزمون مصاحبه دکتری آمادگی داشته باشیم ؟ :

اکنون که این مطلب را می‌خوانید، به احتمال بسیار شما در آزمون دکتری مجاز شده‌اید و در حال آماده شدن برای یک یا چند مصاحبه دکتری در دانشگاه‌های مختلف هستید. آمادگی برای مصاحبه دکتری در موفقیت دانشجویان تاثیر بسیاری دارد، بنابراین لازم است پیش از روز مصاحبه اقداماتی انجام دهید و خودتان را کاملا آماده کنید تا با اعتمادبه‌نفس و مسلط در جلسه مصاحبه حاضر شوید.

مراحل آمادگی برای مصاحبه دکتری

آمادگی برای مصاحبه دکتری شامل چند مرحله و چند اقدام مهم و موثر است که عبارت‌اند از:

1. تهیه مدارک لازم برای مصاحبه دکتری

2. تهیه فهرست سوالات احتمالی مصاحبه دکتری

3. تمرین زبان انگلیسی

1. تهیه مدارک لازم برای مصاحبه دکتری

دانشجویان برای شرکت در مصاحبه دکتری باید یکسری مدارک را آماده کنند و روز مصاحبه همراه خود داشته باشند؛ مانند:

          اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

          مدارک تحصیلی مقاطع گذشته همراه با ریز نمرات درس‌ها

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
انجام پایان نامه مهندسی عمران سازه دکترا دکتری ارشد کارشناسی ارشد ارزان و فوری

          فیش واریزی هزینه آزمون مصاحبه دکتری

          کارنامه اولیه و کارنامه انتخاب رشته دکتری

          رزومه تحصیلی و شغلی

          توصیه‌نامه از طرف سه استاد مقطع کارشناسی ارشد

          پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد و ریز نمرات آن

          مدرک زبان داوطلب مانند TOEFL، TOLIMO، IELTS، MSRT، MHLE، UTEPT

همچنین همراه داشتن برخی مدارک دیگر می‌تواند برای کسب امتیاز بهتر در آزمون مصاحبه دکتری موثر باشد؛ مدارکی مانند:

          گواهی مستندات سوابق پژوهشی داوطلب مانند گواهی پذیرش مقاله، همه مقالات تحت داوری و حتی کتاب‌های نیمه‌کاره

          گواهی رتبه برتر (اول تا سوم) مقاطع گذشته داوطلب

          گواهی سابقه تدریس در دانشگاه‌ها

          گواهی انجام طرح‌های پژوهشی و تحقیقات حرفه‌ای

          گواهی افتخارات علمی کسب‌شده در زمینه آموزشی یا پژوهشی

          گواهی شرکت در کارگاه‌های آموزشی

          کتاب‌های تالیف یا ترجمه‌شده

          گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی

          تعیین حیطه کاری پایان‌نامه مقطع دکتری

دقت کنید که امکان شرکت در آزمون مصاحبه دکتری برای داوطلبان بدون داشتن هر یک از مدارک اصلی گفته‌شده وجود ندارد، به همین دلیل گردآوری و تهیه این مدارک از اصلی‌ترین مراحل آمادگی برای مصاحبه دکتری است.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
انجام پایان نامه مهندسی مخابرات ارشد و دکترا

2. تهیه فهرست سوالات احتمالی مصاحبه دکتری

–           درست است که سوالات مصاحبه دکتری مشخص نیست، اما تا حدودی می‌توان برخی پرسش‌ها را حدس زد، چون تعدادی از سوالات تکراری هستن و به طور معمول هر سال در همه مصاحبه‌ها مطرح می‌شوند، بنابراین با جستجو در نمونه سوالات سال‌های گذشته و پرس‌وجو از دانشجویان دکتری هم‌رشته‌ای می‌توان از آن‌ها مطلع شد و پاسخ مناسب برای‌شان آماده کرد. فقط دقت کنید که یک سوال ممکن است به شکل‌های متفاوت و با کلمات مختلف پرسیده و یک موضوع از زوایای گوناگون مورد پرسش قرار گیرد. به هر صورت، آنچه برای هیات داوران از اهمیت فراوانی برخوردار است، پاسخ داوطلبان به آن سوالات است و نحوه پاسخگویی داوطلب نقش به‌سزایی در قبولی او در آزمون مصاحبه دکتری دارد.

–           بدیهی است استادان مصاحبه‌کننده در آغاز جلسه آزمون مصاحبه از داوطلب درخواست خواهند کرد که خودش را به زبان انگلیسی معرفی کند. بر همین اساس، لازم است داوطلب متن معرفی کامل خودش شامل نام و نام خانوادگی، سن، وضعیت تاهل، وضعیت شغل و درآمد، محل سکونت، رشته و گرایش تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، علایق و اولویت‌هایش در انتخاب رشته دکتری و خلاصه‌ای از مراحل تحصیلی و رزومه پژوهشی‌اش را به زبان انگلیسی آماده کند.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
نمونه گیری در پایان نامه و بررسی انواع شیوه ها با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

–           همان‌طور که می‌دانید، مهمترین و شاید سخت‌ترین قسمت مصاحبه دکتری پاسخ دادن به سوالاتی است که پیرامون پایان نامه کارشناسی ارشد، پروژه‌های تحقیقاتی داوطلب و همچنین موضوع مورد نظر او برای رساله دکترایش مطرح خواهد شد. داوران به احتمال قوی درباره موضوع پایان نامه و روش تحقیق پایان‌نامه، شیوه ارجاع‌دهی پایان‌نامه، مقالات نوشته‌شده و کارهای پژوهشی داوطلب پرسش‌های مختلفی را طرح خواهند کرد، اما چالش بزرگ این بخش از مصاحبه دکتری، پاسخگویی به سوالاتی است که به دلیل تفاوت موضوع رساله‌‌ای که مد نظر داوطلب است، با رشته تحصیلی‌اش در مقطع کارشناسی ارشد مطرح خواهد شد؛ این سوالات برای مشخص شدن زمینه علایق پژوهشی و اهداف دانشجوست و بهتر است داوطلب موضوعی را برای رساله دکتری خویش اعلام کند که در حوزه پژوهشی استادان و مورد علاقه آن‌ها باشد.

–           رزومه تحصیلی و شغلی داوطلب را جزء فهرست مدارک مهم و لازم برای مصاحبه دکتری آوردیم و لازم است داوطلبان برای تهیه رزومه‌ای قوی تلاش کنند. سوال درباره رزومه تحصیلی و شغلی داوطلب نیز از جمله پرسش‌هایی است که حتما مطرح خواهد شد. فقط دقت کنید که اشتغال به کار _ به جز کارهایی نظیر تدریس، تالیف یا ترجمه کتاب _ تاثیر منفی بر نظر استادان می‌گذارد، زیرا آن‌ها توقع دارند که شما تمام‌وقت روی رساله‌تان کار کنید و تمرکز کافی داشته باشید.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
نگارش پایان نامه و نکات مهم برای انجام یک پایان نامه خوب❤️0919/963/1325❤️

–           مسائل عقیدتی، سیاسی و مذهبی نیز از جمله مسائلی است که در جلسه مصاحبه دکتری اغلب درباره آن‌ها سوالاتی پرسیده خواهد شد و پاسخ مناسب به آن‌ها در نتیجه آزمون مصاحبه بسیار موثر است.

  اگر مایل به کسب اطلاعات تکمیلی درباره نحوه امتیازدهی در آزمون مصاحبه دکتری هستید، می‌توانید مطلب نکاتی برای تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری را در همین سایت مطالعه کنید.

3. تمرین زبان انگلیسی

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، داوطلبان دکتری باید به حد کافی و مناسب بر زبان انگلیسی مسلط باشند، چراکه در آزمون مصاحبه دکتری معمولا هیات داوران از آن‌ها خواهند خواست که خودشان را به زبان انگلیسی معرفی کنند، اما در سال‌های گذشته گاهی اوقات استادان به دلایلی سوالات عمومی دیگری را نیز به زبان انگلیسی مطرح کرده‌اند؛ مثلا از داوطلبان خواسته‌اند که درباره کتاب‌های مورد مطالعه یا انواع تفریحات‌شان توضیح دهند، به همین دلیل بهتر است آمادگی شنیدن این نوع پرسش‌ها را نیز داشته باشید و کمی در مورد این نوع موضوعات تمرین کنید، زیرا میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی برای استادان مهم است و با سوالاتی نظیر مواردی که توضیح دادیم، آن را خواهند سنجید.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
استخراج مقاله از پایان نامه و مراحل استخراج مقاله از پایان نامه

چند نکته برای آمادگی برای مصاحبه دکتری

برخی نکات بسیار ظریف اما موثرند که رعایت آن‌ها تاثیر مثبتی در نتیجه آزمون مصاحبه دکتری دارد؛ برای مثال:

–           به ظاهر خود دقت کنید و سعی کنید لباسی مناسب تهیه کنید و کاملا مرتب و آراسته در جلسه مصاحبه حاضر شوید.

–           سعی کنید با توکل بر خدا به آرامش برسید تا هنگام مصاحبه مضطرب و پر استرس نباشید.

–           دانش خود را درباره موضوع پایان‌نامه‌تان به‌روز کنید و سعی کنید آخرین نظریه‌های علمی و کتاب‌ها و مقالات چاپ‌شده مرتبط با رشته و گرایش تحصیلی‌تان را مطالعه کنید تا قدرت پژوهشی‌تان را به‌خوبی نشان دهید.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
انجام پایان نامه خبرنگاری ارشد و دکترا در سایت دکتر تز

–           توصیه می‌کنیم با مراجعه به وبسایت دانشگاهی که دعوت به مصاحبه شده‌اید و بررسی پروفایل استادانش، با تخصص استادان، علایق‌شان، کتاب‌ها و مقالات‌شان آشنا شوید.

–           مکان و زمان مصاحبه را دقیقا به خاطر بسپارید و به‌موقع در محل آزمون مصاحبه حاضر شوید.

–           در نهایت، سعی کنید از مشاوره افراد باتجربه و متخصص استفاده کنید.

چنانچه در مراحل آمادگی برای مصاحبه دکتری نیاز به مشاوره تخصصی و حرفه‌ای داشتید، می‌توانید با موسسه معتبر و باسابقه دکتر تز تماس بگیرید و از خدمات جامع موسسه ما برخوردار شوید. استادان و کارشناسان کاربلد و زبده موسسه دکتر تز به طور تخصصی در تمامی مراحل انجام پایان‌نامه، برگزاری جلسه دفاع، شرکت در آزمون‌های مختلف تحصیلی و مصاحبه دکتری همراه شما خواهند بود و با بهترین روش و به‌روزترین اطلاعات شما را راهنمایی خواهند کرد.

  اگر هنوز درباره انتخاب موسسه مشاوره معتبر دچار شک و تردید هستید، بد نیست مطلب ویژگی‌های یک موسسه خوب برای مشاوره انجام رساله دکتری را در همین وبسایت بخوانید و با آگاهی و اطمینان کامل انتخاب کنید.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
پایان نامه روانشناسی مقاطع ارشد و دکتری با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

 گفتنی است در این سایت مطالب مفید بسیاری درباره آزمون مصاحبه دکتری منتشر شده که مطالعه آن‌ها خالی از فایده نیست؛ مانند: سوالات متداول در آزمون مصاحبه دکتری و همچنین مطلب نکاتی برای تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری.

انجام رساله دکترا با همکاری ایزی تز

تلفن مشاوره 09199631325 و 09353132500 می باشد (پایان نامه و مقاله)

نویسنده

دکتر تز 09199631325 و 09353132500

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.