دکتر تز
شیوه نگارش بیان مسئله در پروپوزال

شیوه نگارش بیان مسئله در پروپوزال

شیوه نگارش بیان مسئله در پروپوزال

شیوه نگارش بیان مسئله در پروپوزال :

در بيان مسئله انجام پروپوزال ابتدا بايد با ذکر مقدمه اي در خصوص اهميت موضوع خواننده را به تدريج وارد فضاي اصلي نماييد. سپس به تعريف و تبيين مفهوم متغير اصلي تحقيق که در واقع همان مشکل يا مسئله ي مورد بحث است بپردازيد. به اين صورت که متغيرهاي اصلي مسئله و روابط ميان آنها را تشريح کنيد. سعي کنيد صورت مسئله را به شکل سوالي نوشته و از بيان آن به صورت عبارت کلي يا جملات خبري خودداري کنيد زيرا نگارش آن به صورت سوالي باعث جلب توجه به مجهول و تلاش براي معلوم کردن آن مي شود. در بيان مسئله بايد حداقل سه تعريف از مشکل اصلي با ذکر منبع ارائه شود. سپس زمينه ي اهميت پژوهش و اينکه براي چه سازماني صورت گرفته را مطرح کنيد. در اين بخش مي توان به نظرات دانشمندان مختلف در ارتباط با موضوع اشاره کرد و با بهره گيري از منابع معتبر و ذکر رفرنس آنها به تشريح عوامل موثر بر متغير اصلي پرداخت. به ياد داشته باشيد که اصطلاحات و مفاهيم تخصصي بيان مسئله را به تفصيل شرح دهيد و از کاربرد اصطلاحات و واژگان ارزشي خودداري کنيد.

شیوه نگارش پروپوزال

در مرحله بعد بايد به بيان و بررسي وضعيت فعلي مسئله پژوهش در جامعه بپردازيد. آنچه در اين مرحله ضروري است بيان وضعيت فعلي مسئله در قالب آمار، ارقام و اسناد معتبر با ذکر منبع مي باشد. همچنين در اين قسمت بايد از جديدترين آمار و ارقام استفاده نمود. راه حل يا عوامل موثر بر حل مشکل، با توسل به يافته هاي مهم پژوهش هاي مربوط و تناقضات بين پژوهش ها بايد به صورت مختصر در بيان مسئله آورده شود.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
انجام پایان نامه مدیریت جهانگردی ارشد و دکترا در سایت دکتر تز

مرحله نهايي بيان يا پيش بيني دورنماي آينده مسئله پايان نامه است. در اين مرحله از بيان مسئله بايد به پيش بيني وضع آينده جامعه از لحاظ مسئله پژوهش پرداخت. به عبارت ديگر بايد در اين قسمت مشخص نمود که اگر اين مسئله مورد شناسايي و بررسي قرار نگيرد روند و وضعيت آن در آينده چگونه خواهد بود. توجه داشته باشيد که در بيان مسئله بايد به عواقب و پيامدهاي منفي و مثبت ناشي از اجرا و عدم اجراي پژوهش اشاره کنيد و با بهره گيري از آمار و ارقام داخلي سازمان، به شواهد ابعاد و حدود مسئله در سازمان مورد بررسي اشاره نماييد و اصطلاحا عمق مسئله را بيان نماييد و نقش پژوهش خود را در پاسخگويي و حل مسائل ياد شده توضيح دهيد. در بخش پاياني بيان مسئله مي توانيد جزئيات بيشتري از اين که پژوهش شما چه کاري مي خواهد انجام دهد را شرح دهيد و فراموش نکنيد که تمام اين مراحل بايد استناد علمي و واقعي داشته باشند.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
پیشنهاد عنوان برای پایان نامه | توصیه در انتخاب عنوان مناسب برای پایان نامه

انجام رساله دکترا با همکاری ایزی تز

تلفن مشاوره 09199631325 و 09353132500 می باشد (پایان نامه و مقاله)

نویسنده

دکتر تز 09199631325 و 09353132500

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.