دکتر تز
چکیده پایان نامه وآموزش نوشتن با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

چکیده پایان نامه وآموزش نوشتن با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

چکیده پایان نامه وآموزش نوشتن با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

چکیده پایان نامه وآموزش نوشتن با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

از مهم‌ترین بخش‌های هر پایان‌نامه، چکیده پایان نامه است. چکیده‌نویسی کاری تخصصی و پراهمیت است که باید با دقت بسیار و صرف زمان کافی انجام شود. اما در ابتدا ضروریست که بدانیم چکیده دقیقا چیست و به چه منظور و چه زمانی نوشته می‌شود. پس از آن به نحوه نوشتن چکیده پایان‌نامه و نکات پیرامون آن خواهیم پرداخت.

چکیده چیست و چرا باید چکیده بنویسیم؟

به‌طورکلی می‌توان گفت چکیده پس از عنوان اولین مطلبیست که خواننده با آن مواجه می‌شود و قطعا بیشتر از سایر بخش‌های یک پایان‌نامه یا مقاله خوانده می‌شود، پس می‌بایست تصویری جامع، واضح و صحیح از محتوای پایان‌نامه ارایه کند. نحوه نگارش مطالب چکیده بسیار پراهمیت است چراکه یک چکیده خوب و جذاب، خواننده را ترغیب می‌کند تا کل پایان‌نامه یا مقاله شما را بخواند. خصوصا در دنیای معاصر و با توجه به کثرت پایان‌نامه‌ها، مقالات و منابع دیگر، این امکان برای محققان و پژوهشگران وجود ندارد که بتوانند همه این مطالب را مطالعه کنند، در نتیجه یک چکیده دقیق می‌تواند اطلاعات کافی در مورد موضوع تحقیق را مختصر و مفید در کوتاه‌ترین زمان انتقال دهد و به آنها در انتخاب سریع‌تر منابع موردنیازشان کمک رساند.

زمان  و روند نوشتن چکیده

عموما چکیده پایان‌نامه آخرین مطلبیست که در فرایند پایان‌نامه‌نویسی، نوشته می‌شود. پس از اتمام کار نگارش پایان‌نامه و تسلط کامل بر محتوای آن، ضروری است به‌منظور تهیه چکیده، دوباره همه مطالب نوشته‌شده در پایان‌نامه‌تان را بخوانید و نکات شاخص و مهم را علامت‌گذاری کنید و یا یادداشت بردارید. لازم نیست که عینا جملات موجود در پایان‌نامه را بنویسید بلکه می‌توانید مطالب را با بیانی جدید و شیوا بازگو نمایید. به‌دور از شتابزدگی ابتدا با استفاده از یادداشت‌هایتان پیش‌نویس چکیده را تهیه کنید. در این پیش‌نویس، مطالب پراهمیت‌تر تحقیق را طبق روال و ترتیب آنها در پایان‌نامه با جمله‌بندی جدید و موجز و نیز با حفظ پیوستگی متن، بیان کنید.

ادامه مطلب
انجام پایان نامه زبان و ادبیات فارسی ارشد و دکترا در سایت دکتر تز

اختصاص دادن زمان کافی به چکیده‌نویسی این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید بارها و بارها پیش‌نویس چکیده را مطالعه و بازبینی کنید. اطلاعات اضافی و مطالب فرعی را حذف و احیانا بخش‌های مهم‌تر که ازقلم انداخته‌اید را جایگزین سازید. با توجه به محدودیت تعداد کلمات و جملات در چکیده، شما باید مفیدترین مطالب و به اصطلاح جان کلام را در قالب جملات کوتاه و با بیانی شفاف و روشن اما دقیق به مخاطب ارایه دهید. همچنین با توجه به موضوع و مطالب پایان‌نامه، لیستی از کلیدواژه‌ها یا کلمات کلیدی تهیه کنید. دقت در انتخاب کلیدواژه‌های مناسب، سبب می‌شود تا مخاطب سریع‌تر به محتوای چکیده و موضوع تحقیق شما پی‌ببرد و همچنین در جستجوهای اینترنتی به محققان و جستجوگران علاقه‌مند به موضوع تحقیق شما کمک می‌کند تا سریع‌تر و راحت‌تر به پایان‌نامه‌تان دست یابند.

محتوای چکیده پایان‌نامه

چکیده پایان‌نامه باید به گونه‌ای نوشته شود که با بیان اطلاعات مهم و کلیدی، مخاطب را در جریان کلیت تحقیق قرار دهد و او را به خواندن شرح کامل مطالب در متن پایان‌نامه مشتاق کند. اما ابتدا باید بدانیم محتوای چکیده پایان‌نامه شامل چه مواردی است. در چکیده، باید مساله تحقیق و نیز هدف و ضرورت انجام آن به‌طور مختصر ذکر شود. روش‌های مورداستفاده و چگونگی انجام تحقیق، نتایج و یافته‌های حاصله و نیز نتیجه‌گیری و کاربرد این یافته‌ها می‌بایست به شیوه‌ای مناسب و با بیانی موجز در متن چکیده گنجانده شوند. در واقع چکیده پایان‌نامه شرح کوتاه اما جامع و دقیق از مطالب اصلی و کلیدی محتوای تحقیق است و آنچه دانشجو در انجام پایان نامه بدان پرداخته را مشخص می‌کند.

اصول نگارش چکیده پایان‌نامه

نحوه نوشتن چکیده پایان‌نامه مساله‌ایست که بسیاری از دانشجویان به آن توجه کافی ندارند، در صورتی که اهمیت آن تا جاییست که می‌توان گفت نتیجه و ثمره تمام تحقیق و پایان‌نامه شما در چکیده خلاصه و مشخص می‌شود و حتی در بسیاری از موارد مبنای قضاوت مخاطبان قرار می‌گیرد. اما ویژگی‌های اصلی یک چکیده خوب چیست؟ برای پاسخ به این سوال به بیان مهمترین نکات و اصول نگارش چکیده پایان‌نامه خواهیم پرداخت:

ادامه مطلب
آزمون دکتری چیست و چگونه برای آزمون مصاحبه دکتری آمادگی داشته باشیم ؟

· اولین نکته در چکیده‌نویسی ایجاز و مختصر و مفید بودن است. در خصوص طول چکیده نظرات متفاوتی وجود دارد که از250 کلمه تا چند صفحه متغیر است. البته مسایلی چون حجم کلی پایان‌نامه، موضوع و … در این امر تاثیرگذار است اما بهترین کار توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل‌های دانشگاه محل تحصیل خودتان است.

· در نگارش چکیده از افعال ماضی استفاده کنید چراکه شما در خصوص پژوهشی صحبت می‌کنید که به پایان رسیده‌است.

· سعی کنید جملاتتان کوتاه و ساده باشد و از به کاربردن جملات طولانی، پیچیده و مبهم پرهیز کنید تا مخاطب مطالب را به وضوح و روشنی درک کند. همچنین کلمات مترادف، صفت‌های متعدد و هر واژه اضافی را از متن حذف کنید.

  • به پیوستگی جملات و مطالب توجه کنید و بکوشید طبق روند منطقی تحقیق پیش بروید تا خدشه‌ای به ساختار منسجم چکیده وارد نشود.
  • چکیده باید از زبان محقق و بدون قضاوت، ارزیابی و اظهارنظر شخصی نوشته شود.
  • با جملات خبری و لحنی گزارشی مطالب را بیان کنید و از به کاربردن جملات سوالی، تردیدافکن و حدسیات خودداری کنید.
  • به علایم و دستورالعمل‌های نگارشی، املای صحیح کلمات و ویرایش جملات توجه کنید.
  • از بیان مطالب جدید یا هر توضیح اضافی خارج از پایان‌نامه در چکیده خودداری کنید.
  • چکیده‌ای که نوشتید را بارها مورد بازبینی قرار دهید و در صورت امکان از دوستان و یا اساتیدتان بخواهید چکیده را بخوانند.

شما با تسلط بر محتوای پایان‌نامه، آگاهی از اصول چکیده‌نویسی و رعایت نکاتی که بیان شد، می‌توانید چکیده‌ای مناسب و درخور پایان‌نامه‌تان که وقت و انرژی بسیاری برای آن صرف کرده‌اید بنویسید و تصویر درستی از محتوای آن را به مخاطبان معرفی کرده و آنها را به مطالعه کامل دستاوردهایتان در پایان‌نامه‌ مشتاق کنید.

ادامه مطلب
انجام پایان نامه جغرافیای سیاسی ارشد و دکترا در سایت دکتر تز

خدمات موسسه دکترتزبرای چکیده پایان نامه

آنچه در این مطلب درباره نوشتن چکیده و نکات و ترفندهایش گفتیم، شامل موارد عمومی و مشترک برای همه مقالات بود، اما ناگفته پیداست که هر مقاله با توجه به محتوا و موضوع و حجم آن ممکن است با مسائل و چالش‌هایی مواجه شود و نویسنده را با ابهامات یا پرسش‌هایی مواجه کند. در چنین مواقعی اصولا بهتر است ازتجربه استادان دانشگاه بهره برد، اما چنان که می‌دانید، این امر همیشه میسر نیست، زیرا اغلب استادان دانشگاه به دلیل مشغله زیاد و درگیر بودن در پروژه‌های تحقیقاتی متعدد و تعداد زیاد دانشجویان‌شان ممکن است نتوانند وقت کافی برای شما اختصاص دهند یا در لحظات مورد نیاز شما در دسترس باشند.

بنابراین وجود مشاوران متخصص کنار شما به پیشرفت سریع‌تر پروژه‌تان کمک شایانی خواهد کرد.موسسه دکترتز با استادان مجرب و با تجربه با بهترین کیفیت و ارائه خدمات آماده انجام پایان نامه شما دانشجویان میباشد، شما میتوانید با شماره های زیر جهت انجام پایان نامه دکتری و ارشد و مشاوره تماس حاصل نمائید.

 

شما میتوانید با شماره های زیر جهت انجام پایان نامه و مشاوره اقدام نمائید.

 

انجام رساله دکترا با همکاری ایزی تز

تلفن مشاوره 09199631325 و 09353132500 می باشد (پایان نامه و مقاله)

نویسنده

دکتر تز 09199631325 و 09353132500

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.