نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری نیازمند این است که دانشجو یا محقق دانش کافی از اصول و روش تحقیق را بداند. چگونه پایان نامه بنویسیم یکی از پر کاربردترین سوالاتی است که توسط دانشجویان مقططع ارشد و دکتری مطرح می شود. در نوشتار قبلی به روند صحیح نگارش پایان نامه پرداختیم، اکنون قصد داریم با جزئیات بیشتر به موضوع نحوه نوشتن پایان نامه بپردازیم

نحوه نوشتن پایان نامه

نحوه نوشتن پایان نامه به این صورت است که ابتدا برای انتخاب موضوع پایان نامه خود اقدام کنید و آن را به تصویب دانشگاه برسانید. موضوع انتخاب شده باید نوآوری کافی را دارا باشد و همچنین نباید مشابه آن موضوع قبلا توسط محقق یا دانشجوی دیگری انجام شده باشد.

پس از تصویب موضوع شما می بایست به انجام پروپوزال بپردازید. در نوشتن پرپوزال شما می بایست ابتدا چند پروپوزال نمونه را مطالعه کنید تا با مفاهیم آشنا شوید، مفاهیمی چون:

  • بیان مسئله پرپوزال
  • اهمین و ضرورت تحقیق
  • سوالات تحقیق
  • فرضیات تحقیق
  • اهداف تحقیق
  • جنبه نوآوری و جدید بودن تحقیق
  • روش تحقیق
  • و…

پس از آنکه پروپوزال، یعنی مهم ترین بخش پایان نامه نوشته شد نوبت به انجام پایان نامه یا نحوه نوشتن پایان نامه می رسد. نحوه نوشتن پایان نامه به این صورت است که پروپوزال همان فصل اول پایان نامه شما خواهد شد و تنها تیترهایی مانند تعاریف واژگان کلیدی (اگر در پروپوزال وجود نداشت) را به انتهای آن می افزایید.

ادامه مطلب
انجام پایان نامه دکترا مدیریت | انجام رساله دکترا مدیریت

نحوه نوشتن فصل های پایان نامه

فصل دوم پایان نامه مرور ادبیات و پیشینه تحقیق است، شما باید با چارچوب نظری در فرآیند پایان نامه آشنایی داشته باشید. برای یادگیری نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه کافی است یک پایان نامه نمونه را مطالعه کنید تا بدانید به چه صورت باید بنویسید. اما نکته ای که وجود دارد این است که باید از منابع به روز و مرتبط استفاده کنید و از کپی برداری از پایان نامه های دیگر خودداری کنید زیرا پس از بررسی درصد تشابه متن توسط همانندجو به طور کامل بخش های کپی شده مشخص خواهد شد.

بدین منظور بهتر است برای انجام ترجمه تخصصی تلاش کنید و از منابع مرتبط به روز در پایان نامه خود استفاده نمایید.

مرحله بعدی که باید در فرآیند نحوه نوشتن پایان نامه از آن آگاه باشید، فصل سوم پایان نامه یا همان روش شناسی تحقیق است که در این فصل روش انجام تحقیق نشخص می شود؛ علاوه بر روش تحقیق انجام پروپوزال شما می بایست با روش تحقیق فصل سوم پایان نامه نیز آشنایی داشته باشید زیرا می بایست روش انجام پایان نامه به طور کامل در فصل سوم مشخص گردد، در پرپوزال توضیحات بسیار کلی است اما فصل سوم باید به صورت دقیق به همراه جزئیات بیان شود.

ادامه مطلب
انجام پایان نامه اقتصاد حمل و نقل ارشد و دکترا در سایت دکتر تز

شما باید مشخص کنید تحقیق شما از چه نوعی است. آشنایی با انواع پژوهش در پرسه انجام پایان نامه ضروری است.بسته به رشته و موضوع نوع تحقیق مشخص می شود، مثلا روش کیفی با کمی متفاوت است. آیا تحقیق شما میدانی است؟ پس باید جامعه آماری خود را مشخص نمایید. برای مطالعه بیشتر مقاله انواع پژوهش کمی و کیفی را مطالعه نمایید.

پس از فصل سوم، می بایست با نحوه نوشتن فصل چهارم پایان نامه آشنا باشید که بر اساس فصل سوم پایان نامه نوشته می شودف یعنی هرآنچه که در فصل سوم نوشته شد و به تصویب رسید را در این فصل می بایست اجرا شود. در نوشتن روش شناسی تحقیق دقت کنید زیرا سختی و آسانی اجرای کار به فصل سوم پایان نامه بستگی دارد. برای آشنایی با نحوه نگارش فصل چهارم پایان نامه می توانید یک پایان نامه نمونه دانلود کنید و آن را مطالعه کنید.

ادامه مطلب
انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر دکترا دکتری ارشد کارشناسی ارشد ارزان و فوری

پس از فصل چهارم، می بایست نحوه نوشتن فصل 5 پایان نامه را بدانید که بسیار ساده است و چند سر تیتر بیشتر ندارد که شامل نتیجه گیری، پیشنهادات برای تحقیقات آینده، محدودیت های تحقیق و… است که با مطالعه کردن یک پایان نامه نمونه به طور کامل با نحوه نوشتن آن آشنا می شوید.

کلام آخر: مطالعه کردن یک پایان نامه نمونه برای آموختن نحوه انجام پایان نامه یا نحوه نوشتن پایان نامه ضروری است. به منظور دانلود پایان نامه فارسی از سامانه ایران داک (Irandoc) و به منظور دانلود پایان نامه انگلیسی از وب سایت جنسیس (Genesis Library) استفاده کنید.