انتخاب موضوع پایان نامه در ارشد و دکتری

انتخاب موضوع پایان نامه در ارشد و دکتری :

برای انتخاب موضوع پایان نامه جهت انجام پایان نامه روش ساده ای وجود ندارد؛ ولی توجه و تامل به موارد زیرمی تواند این مسیر را تسهیل نماید

استناد به تجارب در انتخاب موضوع پایان نامه

شما به  عنوان  دانشجو در مراحل پایانی تحصیل خود هستید و در طول این سالها با مسائل و مشکلات مختلفی درانتخاب موضوع پایان نامه آشنا شده اید که هرکدام آنها می تواند موضوع مناسبی برای پایان نامه باشد.

این که تصمیم دارید در آینده در چه زمینه یا حوزه هایی بکار بپردازید محورهایی است که باید در این مرحله مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال اگر قصد دارید به عضویت هیئت علمی موسسه یا دانشگاه خاصی در آیید، باید اولویت و نیازهای ضروری علمی آن واحد، در انتخاب موضوع شما مهم باشد.

تأمل در محتوای نشریات تخصصی هنگام انتخاب موضوع

سراسر کتب درسی آکنده اند مطالب ارزنده ای در مورد موضوعات خاص علمی است. مرور نظریات علمی در کتب و منابع علمی نیز می تواند زمینه مناسبی برای انتخاب موضوع پایان نامه باشد. همین طور مجلات علمی و تخصصی رشته های مشابه علمی نیز می تواند در القای یک ایده و استفاده از تجربه مطرح شده در حوزه تحصیلی شما مفید باشد.

ادامه مطلب
پایان نامه مدیریت مقاطع ارشد و دکتری انجام با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

نیازهای دانشگاه ها و موسسات پژوهشی

در بسیاری از موارد وزارتخانه ها، سازمانها نهادهای مختلف اقدام به ارائه فهرستی از عناوین پژوهشی موردنیاز خود می کنند که می تواند به انتخاب موضوع پایان نامه کمک نماید.

توجه نمایید که اگر به عنوان دانشجوی دکتری به این فهرست رجوع کنید، احتمالا مشکل جدی نخواهید داشت، ولی اگر دانشجوی کارشناسی ارشد هستید، باید بدانید که به دلیل محدودهای مالی و زمانی، احتمال کمی وجود دارد که عین موضوعات پیشنهادی را بتوانید به عنوان انتخاب موضوع پایان نامه برای دانشگاه مربوط تحویل دهید. ولی با بررسی این عناوین می توانید ایده هایی را با دامنه محدودتر برای کار خود شناسایی نمایید.

الهام از اندیشه اندیشمندان و صاحب نظران

 با اندک تأملی متوجه خواهید شد که در زمینه کار تخصصی شما نظریه ها و مکاتب گوناگونی وجود دارد. پژوهشگر با استنتاج از این نظریه ها و اندیشه ها می تواند با ابداع فرضیه جدید، به یک مطالعه تازه اقدام نماید.

دسترسی به اطلاعات به منظور یافتن نوآوری در موضوع

شروع به کار انتخاب موضوع پایان نامه بدون اطمینان از وجود داده های دقیق، کاری عبث و بیهوده خواهد بود. این نکته به ویژه در زمانی که کار پژوهشی شما به عنوان انتخاب موضوع برای نگارش پایان نامه باشد اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

ادامه مطلب
انجام پایان نامه مدیریت مالی ارشد و دکترا در سایت دکتر تز

سپری کردن زمان زیادی از وقت دانشجو و برگشت به نقطه شروع کمترین عارضه این شیوه انتخاب خواهد بود. با توجه به اینکه دانشجو خود با تدوین پروپوزال داوطلب انجام پایان نامه می شود، هیچ عذری از او برای دقت نمایید که گاهی دانشجویان با مراجعه به سازمانی، موافقت اولیه را برای دریافت اطلاعات اخذ می نمایند ولی وقتی پرسشنامه یا فرم های گردآوری داده را تحویل آنان می دهند، مشخص می شود که سازمان مذکور فاقد چنین اطلاعاتی است. لذا شما باید دقیقا ابزار گردآوری داده خود را به سازمان نشان دهید تا از وجود داده های مرتبط مطمئن شوید. عدم دسترسی به منابع اطلاعاتی قابل قبول نخواهد بود.

مرور بخش پژوهش های آینده

در انتخاب موضوع پایان نامه و رساله های پژوهشی، پژوهشگران موظف هستند پیشنهادهایی را برای پژوهش های آتی مطرح سازند. با لحاظ نمودن سایر محدودیت ها، شاید بهترین نقطه شروع برای انتخاب عنوان، مراجعه به این بخش از پایان نامه ها و رساله ها است.

در خیلی از مواقع می توان از این عناوین به طور مستقیم و یا با اعمال تغییراتی در آنها، در پیشنهاد طرح پایان نامه استفاده کرد و یا از آنها ایده گرفت.

ادامه مطلب
انجام پایان نامه مهندسی علوم آب ارشد و دکترا

مزیت رقابتی پژوهشگر در انتخاب موضوع برای پایان نامه

به عنوان آخرین نکته، توجه به توان و زمینه علائق قبلی دانشجو، نقش مفیدی در انتخاب موضوع پایان نامه و کار پژوهشی قوی فراهم می سازد.

سابقه فعالیت و آشنایی پژوهشگر به یک حوزه دانشی مشخص، مشارکت در طرح های پژوهشی در یک زمینه خاص، دسترسی به منابع اطلاعاتی، سابقه تحصیلی در رشته ویژه، برخورداری از حمایت های مالی و معنوی سازمانی و … می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی برای شما در مقایسه با سایر دانشجویان در انتخاب و اجرای طرح پژوهشی و انجام پایان نامه ایفای نقش نماید.

 

انجام رساله دکترا با همکاری ایزی تز

تلفن مشاوره 09199631325 و 09353132500 می باشد (پایان نامه و مقاله)