دکتر تز
 نوشتن پروپوزال دکتری و نحوه انجام با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

 نوشتن پروپوزال دکتری و نحوه انجام با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

 نوشتن پروپوزال دکتری و نحوه انجام با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

 

 نوشتن پروپوزال دکتری و نحوه انجام با دکترتز❤️0919/963/1325❤️

در نوشتن پروپوزال دکتری اصول و قواعد مشخصی دارد که با فراگیری و رعایت آن‌ها می‌توان این مرحله مهم را با موفقیت پشت سر گذاشت. البته علاوه بر دستورالعمل‌های استاندارد و شیوه‌های معمول پروپوزال‌نویسی بسیاری از دانشگاه‌ها یکسری آیین‌نامه و قوانین برای نوشتن پروپوزال دکتری وضع کرده‌اند که دانشجویان باید آن‌ها را نیز رعایت کنند، هر چند اغلب این قوانین درباره جزئیات‌اند و در اصول کلی تفاوت چندانی با اصول کلی پروپوزال‌نویسی رایج ندارند.

بر همین مبنا، دانشجویان باید پیش از آغاز نوشتن پروپوزال‌شان آیین‌نامه دانشگاه محل تحصیل‌شان را با دقت مطالعه و درباره آن با افراد باتجربه و استادان‌شان مشورت کنند. ما در این مطلب شما را با نحوه نگارش پروپوزال دکتری از نخستین مرحله آن آشنا می‌کنیم و مطالب مفید و کاربردی مرتبط با این مقاله را به شما معرفی خواهیم کرد تا با آگاهی و شناخت کافی پروپوزالی قوی و جذاب بنویسید و اولین گام در انجام رساله دکتری را با موفقیت بردارید.

مقدمات نوشتن پروپوزال دکتری

پیش از آغاز مرحله نگارش پروپوزال یا طرح توجیهی رساله دکتری لازم است مقدمات این کار آماده شود تا روند سریع و صحیحی داشته باشد و مورد تایید دانشگاه قرار گیرد. نخستین و مهمترین مرحله، انتخاب موضوع رساله دکتری است؛ بنابراین موضوعات مختلف در حوزه تخصصی‌تان را خوب بررسی کنید و هر کدام کاربردی‌تر، جدیدتر، جذاب‌تر و دقیق‌تر بود، آن را انتخاب کنید. البته دقت کنید که برای موضوع مورد نظر شما منابع و مستندات علمی کافی و قابل دسترسی وجود داشته باشد و همچنین هزینه انجام دادن تحقیقات درباره آن موضوع با توان مالی شما همخوانی داشته باشد یا این‌که شما قادر به تامین منابع مالی کافی برای انجام رساله‌تان باشید. همچنین روش‌های مختلف تحقیق و ابزار گردآوری اطلاعات لازم برای نگارش رساله‌تان را بررسی کنید و همه جوانب کار را بسنجید.

مسئله بعدی، تعیین اهداف اصلی رساله و میزان اهمیت آن است؛ باید اهداف‌تان و پرسش‌هایی را که در صدد یافتن پاسخ مناسب برای‌شان هستید، مشخص کنید و سپس درباره پژوهش‌های انجام‌شده پیرامون موضوع‌تان در سال‌های گذشته و فرضیات یا نظریات مرتبط با آن جستجو کنید. با در نظر گرفتن تمام موارد ذکرشده به برنامه‌ریزی دقیق مراحل انجام رساله دکتری خود بپردازید و از نگارش پروپوزال تا مرحله دفاع از رساله را زمان‌بندی کنید.

مرحله بعدی، انتخاب استاد راهنمایی حرفه‌ای و خبره است؛ استادی که موضوع شما جزء علایق شخصی او و در حوزه تخصصی‌اش باشد. البته در انتخاب استاد راهنمای‌تان حتما به روحیات و خلق‌وخوی او نیز دقت کنید و استادی را انتخاب کنید که بتوانید با او به تعامل برسید و ارتباط خوبی با وی برقرار کنید، چراکه پروسه نوشتن رساله دکتری بسیار طولانی است، به همین دلیل حفظ روحیه و انرژی و حال خوب تا پایان مسیر بسیار ضروری است. این نکته را نیز در نظر بگیرید که استاد راهنمای شما پرمشغله نباشد و بتواند به طور مستمر و کافی برای شما زمان اختصاص دهد تا وقفه‌ای در کارتان پیش نخواهد آمد.

بخش‌های مختلف پروپوزال دکتری

هر پروپوزال قابل قبولی ساختاری استاندارد و معین دارد و از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. بخش‌‌های اصلی پروپوزال عبارت‌‌اند از: مقدمه، طرح مسئله، ابزار و منابع گردآوری و تحلیل اطلاعات، پیشینه تحقیق، اهداف تحقیق، پرسش‌‌های تحقیق، فرضیات تحقیق، روش تحقیق، نتیجه‌‌گیری و فهرست منابع. هر چه پروپوزال دقیق‌تر، جامع‌تر و شفاف‌تر نوشته شود، انجام دادن مراحل بعدی نگارش رساله دکتری برای پژوهشگر آسان‌تر خواهد شد.

نحوه نوشتن پروپوزال دکتری

همان‌طور که گفتیم، پروپوزال شامل بخش‌‌های گوناگونی است و هر قسمت بر اساس اصولی مشخص و قواعدی استاندارد نوشته می‌‌شود که به طور جداگانه به هر کدام می‌پردازیم:

هر متنی با مقدمه آغاز می‌شود و پروپوزال نیز از این قاعده مستثنا نیست. مقدمه‌ای کوتاه، شفاف، گویا و جذاب بنویسید. اگر این اصول را رعایت نکنید، پروپوزال‌تان کشش لازم برای جذب مخاطب را نخواهد داشت و خوانندگان را به مطالعه ادامه متن ترغیب نخواهد کرد. پس زیبا بنویسید.

پس از مقدمه، نوبت به طرح مسئله می‌رسد. محقق باید در این بخش معضل یا مسئله‌ای را بیان کند و درباره چگونگی ارزیابی و حل آن توضیح دهد.

شرح ابزارهای تحقیق و منابع گردآوری و آنالیز اطلاعات در این قسمت پروپوزال جای می‌گیرد.

تاریخچه طرح موضوع رساله و تحقیقات و مطالعات انجام‌شده در گذشته از مهمترین بخش‌های پروپوزال است که به روشن شدن مسیر پژوهش کمک می‌کند.

قبل‌تر گفتیم که اهداف تحقیق‌تان را باید مشخص کنید. حالا وقت آن است که در پروپوزال‌تان آن‌ها را بیان کنید و بنویسید که چه هدف‌هایی – اعم از اهداف کلی و جزئی – از طرح موضوع رساله‌تان در سر دارید و در توضیح آن به منابع علمی معتبر استناد کنید.

در ادامه متن پروپوزال باید پرسش‌های اصلی و فرعی پژوهش را با مد نظر قرار دادن متغیرهای مرتبط با آن‌ها مطرح کنید.

سپس فرضیات مختلف تحقیق را با در نظر گرفتن نتایج قابل پیش‌بینی پژوهش‌تان بیان کنید. سعی کنید فرضیاتی که طرح می‌کنید، کاملا منطقی و واقع‌بینانه باشد.

توضیح روش تحقیق هم از ضروریات نگارش پروپوزال دکتری است و باید شرح دهید که روش‌تان چیست و آیا از روش مشخصی استفاده می‌کنید یا روش‌های مختلف را با هم تلفیق خواهید کرد.

پایان کار هم مثل همیشه نتیجه‌گیری درست است؛ نتیجه‌گیری‌تان را با بیانی شیوا، گویا و البته کوتاه بنویسید.

انتهای پروپوزال نیز آوردن فهرست منابع علمی مورد استفاده‌تان در طول پژوهش الزامی است و باید دقیق و کامل نام برده بشوند.

خدمات موسسه دکترتز برای انجام رساله دکتری

خدمات موسسه مشاوره دکترتز سال‌هاست کمک شایانی برای دانشجویان و محققان کشور بوده و استادان متخصص و فو‌ق‌العاده توانمند و خبره دکترتز با دلسوزی و تعهدی مثال‌زدنی همواره همراهی مطمئن و حرفه‌ای با پژوهشگران عزیز کشور بوده‌اند. اطمینان داشته باشید که با موسسه دکترتز موفقیت شما تضمین خواهد بود.

شما میتوانید با شماره های زیر جهت انجام و مشاوره رساله دکتری اقدام نمائید.

 

انجام رساله دکترا با همکاری ایزی تز

تلفن مشاوره 09199631325 و 09353132500 می باشد (پایان نامه و مقاله)

نویسنده

دکتر تز 09199631325 و 09353132500

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *